• Veškerý sortiment nátěrových hmot
  Veškerý sortiment nátěrových hmot

  Od nátěrů na ploty a střechy až k systémovým nátěrům do průmyslu

 • Kompletní sestavení certifikovaných zateplovacích systémů
  Kompletní sestavení certifikovaných zateplovacích systémů

  Dekorativní omítky i fasádní barvy. Zateplovací systémy s 10ti a více letou zárukou

 • DÍRA - NEDÍRA
  DÍRA - NEDÍRA

  furt se natírá

  Pomáháme Vám již více než 20 let s nátěry všeho druhu

Vítejte na stránkách společnosti BARVY - ALENKA

Hlavní program firmy je skladba a prodej kompletních certifikovaných zateplovacích systémů, dekorativních omítek a fasádních barev. Prodej veškerých systémových nátěrových hmot jak na kov, dřevo či beton.     ... čti více...

Aktuálně

 • Nově omítky

    MAMUT THERM

 • VIZUALIZACE rodinných domů

 • Největší výběr interiérových baver - více než 14 000 odstínů

Obecně o barvách

Kamkoliv se podíváme, vidíme okolo sebe svět plný barev. Každý z nás vnímá barvy svým jedinečným způsobem. Poznávání psychologie lidského vnímání barev, vzájemného sladění barevných odstínů, zjišťování módních odstínů, toto vše má pro JUB jako výrobce barev podstatný význam.


Barva je osobní, smyslový vjem, který je stimulován v mozku světlem dopadajícím na sítnici oka. Vnímaní barvy je náročný proces, ve kterém spolupracují světlo, objekt, oko a mozek. Fyzikálně se jedná o elektromagnetické záření různých frekvencí a délek.

Uvědomujeme si, že barvy našich obydlí vyjadřují naši osobnost a vkus, ale velký výběr barevných odstínů nás může rychle zmást a vystrašit. Nedejte se odradit a nechte se vést svojí intuicí. Pamatujte, že barvy nejsnadněji přizpůsobíme vzhledu a estetice našeho domu a umožňují nám sladit všechny prvky v místnosti. Flexibilitu nám poskytuje nabídka tisíců různých odstínů.

Před výběrem barvy se pokuste odpovědět na následující otázky:

 • Jaký je význam místnosti, kterou budeme barvit?
 • Kdo používá tuto místnost?
 • Je v místnosti přirozené osvětlení?
 • Jak bude místnost navržena (nábytek, styl)?
 • Jaké barvy jsou použity v okolních místnostech?
 • Jaké pocity má místnost navozovat?

Použití barev je opravdu silný výrazový prostředek, kterým můžete hodně získat, ale také hodně ztratit. Abyste při kombinaci barev snáze dosáhli úspěchu, představíme vám v dalším textu v krátkosti základy teorie barev.

Výchozí jsou čtyři primární barvy na barevném kruhu – žlutá, červená, modrá a zelená. Mícháním těchto primárních barev mezi sebou získáme barvy sekundární: purpurovou, tyrkysovou, oranžovou a světlezelenou.

Polohou odstínů na barevném kruhu určujeme tři barevné harmonie:
 
Jednobarevné harmonie jsou ty, u kterých se jedná o varianty jedné barvy různého jasu (tmavé, světlé). Pokud takovou harmonii použijeme v celém prostoru, bude působit unavujícím dojmem, mdle, nudně a nezajímavě.

Příbuzné harmonie jsou ty, ve kterých používáme barvy, které v barevném kruhu leží vedle sebe. Příklad jsou žlutá, oranžová, červená (spektrum teplých barev), zelená, zelenomodrá, modrá (spektrum studených barev).

Kontrastní harmonie jsou ty, ve kterých kombinujeme kontrastní barvy, resp. barvy ležící v barevném kruhu proti sobě. To jsou například kombinace červené a zelené, žlutozelené a fialové, fialové a žluté, oranžové a modré.

Teoretické znalosti o barvách můžeme při výběru barev velice dobře využit, nejdůležitějším faktorem ale přeci jen zůstane subjektivní pohled osob, které budou v místnosti s barvami žít.