Estetická hlediska:

Olej dřevo ztmavuje a zvýrazňuje kresbu dřeva. Olejované dřevo je vnímáno jako daleko přirozenější, a to hlavně proto, že mezi člověkem a dřevem není žádná jiná vrstva a většina lidí to vnímá pozitivně. Olejované dřevo získá časem příjemnou patinu. Lakované podlahy lze vhodným použitím základového laku přizpůsobit požadovaným potřebám. Základní lak na vodním základě potlačuje barvu dřeva a omezuje tak vnímání jeho kresby. Základní lak na rozpouštědlovém základě barevnost zvyšuje a kresbu zdůrazňuje. Olejovaná podlaha je vždy matná s výjimkou podlah, které jsou pravidelně leštěny. Lakem lze docílit podlahu lesklou, polomatnou i matnou.

 

Ochrana před vodou:

Pohled z této strany není jednoznačný, neboť olej i lak ve své podstatě jsou aplikovány zejména proto, aby základní ochranu před vodou umožňovaly, a kvalita jednotlivých výrobků je velmi rozdílná. S vodou jsou problémy vždy, avšak největší na špatně ošetřované olejované podlaze a také na lakované podlaze, když se voda dostane spárou pod lak.

 

Ochrana před mechanickým poškozením:

Vždy je závislá na tvrdosti nášlapné vrstvy. Velmi tvrdé laky poskytují dobrou ochranu na tvrdých i měkčích dřevinách. Olej na tvrdých dřevinách je velmi dobrou variantou, na měkkých dřevinách mechanickému poškození nezabrání, umožní však lokální opravu.

 

Možnost lokálních oprav:

Lakovanou podlahu v podstatě není možné lokálně opravit tak, aby nebylo místo poškození patrné. Při lokálním přebroušení nelze novou ochrannou vrstvu propojit s původní povrchovou úpravou. Olejovanou podlahu je možné lokálně brousit a naolejovat tak, že dojde k napojení opravované části.

 

Údržba a provoz:

Úklid lakované podlahy je snazší než úklid olejované podlahy. Olejovaná podlaha vyžaduje pravidelnou péči s ohledem na intenzitu zatížení. Čas od času se musí do úklidové vody přidat prostředek obsahující stopové prvky oleje a vosku. V delších intervalech je při velkém zatížení a častém úklidu nezbytné hloubkové čištění a obnova oleje s voskem. Lakovanou podlahu lze vytírat mírně vlhkým hadrem. Taktéž zde existují příměsi do úklidové vody, které zlepšují estetické vlastnosti lakované podlahy. Vždy je dobré dřevěnou podlahu oddělit od vnějšího prostředí dostatečnou čisticí zónou. Jestliže je vstup na podlahu přímo ze zahrady nebo se chodí po dřevěné podlaze v botách, případně je v domácnosti pes, je bezpečnější variantou olej. Ve veřejných prostorách, které jsou mimořádně vytížené a není možné je uzavřít na několik dní, může být velmi důležitá doba omezení pochůznosti. Z tohoto hlediska je aplikace olejů výhodnější, neboť proces lakování a vytvrzování je zdlouhavější. Olejovaná podlaha zraje při dobré údržbě jako víno a její estetické vlastnosti se zlepšují. U lakované podlahy se domnívám, že její estetické vyznění je nejlepší krátce po provedení povrchové úpravy a průběhem času se její stav pouze zhoršuje. Degradaci lakované podlahy však lze výrazně oddálit vhodnou údržbou.