Tenkovrstvé lazury

dřevo ochrání, ale zároveň mu umožní dýchat. Napouštěcí provedení lazur ideální pro povrchovou úpravu hůře vysušeného dřeva nebo masivních dřevěných prvků. Dovoluje dřevu neomezeně dýchat a při sesychání a praskání se nic neloupe a tím je i jeho oprava nejjednodušší. Některé lazury již obsahují i fungicidní složku. Ideální počet vrstev je v průměru dvě až tři dle jednotlivých druhů. 

 

Silnovrstvé lazury

poskytují vysokou a dlouhodobou ochranu vůči povětrnosti a UV záření - lze je i tónovat podle potřeby zákazníka. Podmínkou je aplikace na kvalitní a náležitě připravené a vyschlé dřevo. Vždy se používá penetrační nátěr (napouštěcí) pro dobré propojení dřeva se silnovrstvou lazurou. Silný ochranný film je zárukou dlouhodobé životnosti. Provádějí se i varianty tixotropní které nestékají po štětci. 

 

Olejové lazury

Ideální řešení nabízí penetrační jednovrstvá olejová lazura s vysokou sušinou. Její předností je koncentrovaný obsah pevných látek, který zajišťuje nejen hlubokou penetraci do dřeva již při nanesení pouze jediné vrstvy, ale i vynikající odolnost proti povětrnosti. Olejová lazura je určena k nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití. Může být natřena i na dřevo s vyšším obsahem vlhkosti.

 

Zakrývací barvy

O krycích nátěrech dřeva obecně - jedná se o nátěry dřeva krycími barvami, u kterých není vidět přirozená struktura dřeva. Dřevo je porézní materiál, který potřebuje k dokonalému nátěrovému systému nejprve napustit. Tím se do hloubky dřeva dostane potřebné ukotvení a následně se aplikují další nátěrové hmoty. V každém případě se doporučuje po napouštědle aplikovat základní barvu a poté vrchní krycí barvu. Mezi těmito nátěry je nutné nechat každý nátěr dokonale proschnout dle doporučení výrobce. 

2V1 - speciální barvy na dřevo, které v sobě obsahují jak napouštědlo, tak základní i vrchní barvu. Tento druh barev šetří práci a čas, ovšem je nabízen v omezené nabídce barevných odstínů.

 

           

 

 

 

 

Vodou ředitelné

S laky a lazurami ředitelnými vodou se lépe pracuje, nemusíme používat ředidla, snadněji odstraníme cákance a očistíme nářadí. Rychleji schnou a při natírání příliš nezapáchají − jsou tedy uživatelsky přívětivější než nátěrové hmoty syntetické. Lazury ředitelné vodou však potřebují dokonale odmaštěný a naprosto čistý podklad.

 

Syntetické

Pro syntetické nátěry pochopitelně podklad také odmastíme a očistíme, ale většina z nich si poradí s drobnými nedostatky a na výsledku to nebude znát. Proto je odorníci doporučují tam, kde už bylo dřevo před lety natřeno a obroušení bude možné jen zčásti.

 

Je pro dřevo vhodnější lak, nebo lazura?

Připomeňme si, že lak je průhledná nátěrová hmota bez pigmentů, která dá povrchu dřeva efektní hladký, lesklý či matný vzhled. Naproti tomu lazura proniká do struktury dřeva a vedle rozptýlených barevných pigmentů může obsahovat i penetrační či impregnační látky. Přitom platí, že čím víc barevného pigmentu lazura obsahuje, tím déle chrání dřevo před povětrnostními vlivy a zejména před slunečními paprsky.

 

Užívá se také název lazurovací laky, ale zpravidla jsou tím myšleny lazury jako takové.

Přes lak i přes lazuru vidíme strukturu dřeva, lazurou mu však můžeme dát barevný nádech, lakem nikoliv.