Působení barev v místnosti

Barvy jsou důležitým prvkem vzhledu objektu nebo místnosti a představují náš první vizuální dojem. Použitím barev můžeme korigovat slabiny tvaru a můžeme v místnosti dosáhnout požadovaného pocitu svěžesti nebo tepla, lehkosti nebo tíže, apod.

Význam světla
V každé osvětlené místnosti jsme obklopeni předměty a materiály různých barev. Barevnost místnosti závisí na různých zdrojích světla, směru jeho dopadu, denní době, apod. Je obvykle velice těžké měnit architektonické rysy místnosti, nicméně promyšleným působením barev a světla jsme schopni zesvětlit doslova každý tmavý kout našeho obydlí. Kombinace barev plánované pro každou místnost posuzujeme vždy jak na přírodním, tak umělém osvětlení.

Optické působení barvy v místnosti
Pomocí barev můžeme docílit jedinečnou atmosféru a zdůraznit nebo potlačit skutečnou velikost místnosti. Výběr teplých barev zdánlivě zmenšuje skutečnou velikost místnosti a přibližuje jednotlivé prvky v místnosti, zatímco studené barvy místnost zdánlivě zvětšují a prvky oddalují.

Proto dává JUB následující rady:

  • Malou, stinnou místnost můžeme opticky zvětšit studenými světlými odstíny (zejména světle modrou), bílý strop pak vyvolá dojem prostornosti a vzdušnosti. Na druhé straně větší místnosti můžeme opticky zmenšit a zútulnit stěnami v teplých, tmavších nebo různých barvách, s velkými vzory a kombinací různých materiálů a vzorů.
  • Dlouhou místnost můžeme zdánlivě zkrátit vymalováním nejvíce vzdálené stěny do tmavšího odstínu nebo ji vymalujeme teplou barvou, která ji opticky přiblíží. Naproti tomu krátkou místnost opticky prodloužíme, pokud zadní stěnu vymalujeme světlou barvou nebo na ni umístíme zrcadlo.
  • Vysoký strop působí nižší v teplé barvě a tento efekt se ještě zesílí, je-li strop vymalován tmavou teplou barvou. Nízký strop opticky zvýšíme použitím světlých barev – především studených, jejichž efekt bude ještě vyšší, pokud vymalujeme stěny a strop ve stejné světlé barvě nebo pokud v místnosti použijeme vodorovné linky.

Psychologická síla barev
Barvy mají takovou sílu, že mohou ovlivnit naše nálady a pocity. Osobní názor na barvy každého jednotlivce závisí na různých faktorech, jako jsou povaha, věk, pohlaví, nálada, móda. Každý z nás má své vlastní spektrum preferovaných barev, které vyjadřují naši osobnost a ovlivňují náladu. Prožitek z barev závisí na naší oblibě určitého typu barvy, světelném jasu (denní světlo nebo osvětlení umělé, intenzita světla), biorytmu (barvy prožíváme jinak ráno než večer). K sestavení barevných kombinací je také dobré znát alespoň základy psychologie barev:

Žlutá barva představuje tvořivost a vyjadřuje veselou mysl a jas, žlutá je obvykle spojená s mládím, hravostí a zvídavostí.

Zelená je barva trpělivosti. Reprezentuje přírodu, štěstí, bezpečnost a rovnováhu. Vybrané odstíny zelené nás mohou uklidnit a zároveň povzbudit.

Modrá vyzařuje moudrost a vývoj. Spojuje vodu, oblohu a vede nás k rozvíjení myšlení, vyjadřuje svobodu a hloubku. Známe ji také v roli autority, čistoty a ochrany.

Oranžová stimuluje tvořivost a to se odráží v pohodlí, v chuti, vede k aktivitě, komunikaci a inspiraci.

Fialová je barva inteligence a emocí. Dodává pocit luxusu, prestiže, ženskosti a něžnosti zároveň.

Červená barva je vášnivá, odvážná a nebezpečná současně. Vyjadřuje energii, vitalitu, rychlost, dynamiku a lásku k životu.

Růžová je barva veselé zábavy, hravosti, pozitivismu, citlivosti a ženskosti.

Zlatá a stříbrná vyjadřuje chlad a vzácnost a z toho důvodu představuje prestiž.

Při výběru barev pro náš domov zkoušíme kombinovat barvy, které vyjadřují naši povahu, abychom si vytvořili prostředí, kde se budeme cítit útulně a domácky.