I když toho moderní barvy zvládnou hodně, pro natírání kovových předmětů stále platí: pečlivě očistit podklad a souvisle natřít vhodnými barvami. Železo natíráme hlavně proto, aby nerezavělo. Obzvlášť si dáváme záležet na záhybech, spojích, svárech, otvorech či nerovnostech, kde by se mohla zdržovat voda nebo srážet vlhkost a snadno se tak dostat k obnaženému kovu.

Pro natírání kovových předmětů stále platí: pečlivě očistit podklad a souvisle natřít vhodnými barvami.

Chceme-li přetřít jiným odstínem už natřené povrchy, kde stará barva dobře drží, musíme i v tomto případě podklad připravit. To znamená umýt, odmastit a zdrsnit, aby nová barva dobře přilnula. Nejlepší je, když můžeme použít stejný typ barvy a nemusíme kombinovat syntetické barvy s barvami ředitelnými vodou. Možné to je, ale výsledek není zaručený.

Složitější to bude u předmětů, z nichž se stará barva odlupuje nebo je jinak poškozená, třeba odřená, s výraznými vrypy, které by nový nátěr nepřekryl. Pak máme dvě možnosti – starou barvu odstraníme zcela, nebo jen zčásti. V obou případech plochu zatmelíme a obrousíme.

 

 

Mechanické odstranění staré barvy.

Starou barvu odstraníme buď ručně, pískováním, nebo opalováním.

 

Chemické odstranění staré barvy.

Starou barvu odstraníme chemickým odstraňovačem starých nátěrů. Předmět natřeme, necháme působit a pak uvolněnou barvu seškrábeme. Postupujeme podle návodu na obalu. Někdy se napoprvé nepodaří starý nátěr kompletně odstranit, proto proces zopakujeme.

Po každém takovém odstraňování ale musíme povrch očistit, po alkalických odstraňovačích např. kyselinou citronovou, po ostatních odstraňovačích omyjeme povrch nitro ředidlem C 6000.

 

Jasný postup pro natírání kovu.

Rez musí pryč, a proto na ni vezmeme brusný papír, ocelový kartáč, tryskací pistoli nebo odrezovač. Povrch potom odmastíme horkou vodou se saponátem nebo odmašťovačem a rychle vysušíme.

Železo natíráme co nejdříve. Proč? Když povrch očistíme, odmastíme a vysušíme, pustíme se do natírání základní barvou co nejdříve, aby železo nezačalo korodovat. Zvláště venku stačí jeden vlhčí den a lehká koroze je zpátky.

Natíráme-li železo, stačí jedna vrstva. Dnes už existují barvy na železo 2 v 1, které mají funkci barvy základní i vrchní. Barva obsahuje inhibitory koroze, ale také pojivo, které odolává UV záření, povětrnostním vlivům a má dostatečnou pružnost, takže nátěr nepraská, když se železný podklad vlivem teplot roztahuje nebo smršťuje.

 

Jak na neželezné kovy.

Neželezné kovy (hliník, měď, mosaz) obvykle nenatíráme, protože si při oxidaci vytvářejí vlastní ochrannou vrstvu a charakteristické zabarvení.

Trošku jiné je to u pozinkovaného plechu, kde zinkový povlak chrání ocel jen po určitou dobu, a to v závislosti na agresivitě prostředí. S novým pozinkovaným plechem ale mohou mít některé barvy problém (nepřilnou k němu, protože má nízké povrchové napětí), proto se vyplatí nechat plechu určitý čas, aby zoxidoval.

Pokud však chceme tyto materiály natřít, používáme na to speciální nátěry  které jsou k tomu určené ( VITON, Eternal, Zinorex, Hammerite, ….).

 

Hliník se natírá velmi těžko, barva na něm špatně drží. Pokud už musíme z nějakého důvodu hliníkové předměty natírat, zvolíme speciální barvy, které to mají uvedené na obalu – např.: Eternal.