Obecně o barvách

Kamkoliv se podíváme, vidíme okolo sebe svět plný barev. Každý z nás vnímá barvy svým jedinečným způsobem. Poznávání psychologie lidského vnímání barev, vzájemného sladění barevných odstínů, zjišťování módních odstínů, toto vše má pro JUB jako výrobce barev podstatný význam.


Barva je osobní, smyslový vjem, který je stimulován v mozku světlem dopadajícím na sítnici oka. Vnímaní barvy je náročný proces, ve kterém spolupracují světlo, objekt, oko a mozek. Fyzikálně se jedná o elektromagnetické záření různých frekvencí a délek.

Uvědomujeme si, že barvy našich obydlí vyjadřují naši osobnost a vkus, ale velký výběr barevných odstínů nás může rychle zmást a vystrašit. Nedejte se odradit a nechte se vést svojí intuicí. Pamatujte, že barvy nejsnadněji přizpůsobíme vzhledu a estetice našeho domu a umožňují nám sladit všechny prvky v místnosti. Flexibilitu nám poskytuje nabídka tisíců různých odstínů.

Před výběrem barvy se pokuste odpovědět na následující otázky:

  • Jaký je význam místnosti, kterou budeme barvit?
  • Kdo používá tuto místnost?
  • Je v místnosti přirozené osvětlení?
  • Jak bude místnost navržena (nábytek, styl)?
  • Jaké barvy jsou použity v okolních místnostech?
  • Jaké pocity má místnost navozovat?

Použití barev je opravdu silný výrazový prostředek, kterým můžete hodně získat, ale také hodně ztratit. Abyste při kombinaci barev snáze dosáhli úspěchu, představíme vám v dalším textu v krátkosti základy teorie barev.

Výchozí jsou čtyři primární barvy na barevném kruhu – žlutá, červená, modrá a zelená. Mícháním těchto primárních barev mezi sebou získáme barvy sekundární: purpurovou, tyrkysovou, oranžovou a světlezelenou.

Polohou odstínů na barevném kruhu určujeme tři barevné harmonie:
 
Jednobarevné harmonie jsou ty, u kterých se jedná o varianty jedné barvy různého jasu (tmavé, světlé). Pokud takovou harmonii použijeme v celém prostoru, bude působit unavujícím dojmem, mdle, nudně a nezajímavě.

Příbuzné harmonie jsou ty, ve kterých používáme barvy, které v barevném kruhu leží vedle sebe. Příklad jsou žlutá, oranžová, červená (spektrum teplých barev), zelená, zelenomodrá, modrá (spektrum studených barev).

Kontrastní harmonie jsou ty, ve kterých kombinujeme kontrastní barvy, resp. barvy ležící v barevném kruhu proti sobě. To jsou například kombinace červené a zelené, žlutozelené a fialové, fialové a žluté, oranžové a modré.

Teoretické znalosti o barvách můžeme při výběru barev velice dobře využit, nejdůležitějším faktorem ale přeci jen zůstane subjektivní pohled osob, které budou v místnosti s barvami žít.