Jak barvami změníme místnost?

Barvy jsou velmi důležité při zařizování barvitého, estetického a přívětivého prostředí, bez barev by byl život pustý a prázdný.


Barvy místnosti vyjadřují lidskou osobnost, bývají také přizpůsobeny účelu místnosti. Jejich vliv na naladění a vytvoření příjemné atmosféry a konečně také fyziologické účinky na člověka jsou neobyčejné. Barvy mají kromě své estetické ještě biologickou, psychologickou, společenskou a kulturní hodnotu.

Pomocí barev docílíme požadovanou atmosféru v místnosti a také můžeme zmenšit nebo zdůraznit velikost místnosti. Barvy v místnosti nás provázejí každý den, proto se musíme při výběru barev spolehnout na své pocity a doporučené barevné sladění, abychom se jich brzy nepřesytili. Protože je vliv barev na člověka opravdu intenzivní, je dobré se před malováním stěn nebo jiných barevných prvků zajímat o působení jednotlivých barev. Správným výběrem zkvalitníme bydlení sobě i svým blízkým.

Působení barev v místnosti:

Místnost opticky rozšiřují mírné, nenásilné barvy, barvy chladných tónů a světlé barvy. Naopak barvy syté, intenzivní, barvy teplých tónů a tmavé barvy místnost opticky zužují. V uzavřeném prostoru se světlejší barvy vzdalují a tmavší barvy se přibližují, čehož lze využít při kombinování odstínů na jednotlivých stěnách, abychom dosáhli požadovaného působení.

Tmavé barvy se nám zdají těžké, světlé naopak lehké, proto nás tmavé tlačí dolů, světlé nadnášejí. Těžký pól se v barevném kruhu nachází ve fialové, lehký ve žluté barvě. Barvu vnímáme jako těžkou, pokud má v sobě alespoň trochu černé nebo červené. Pocit tíže se tak silně spojuje s barevným vnímáním, že má člověk při zvedání např. žluté bedny za lehčí než tmavě modré nebo černé, ačkoli jsou všechny samozřejmě stejně těžké.

Barvy se v místnosti pocitově spojují také s teplotním vnímáním. Studené barvy nám místnost ochlazují, teplé nám ji ohřívají. Bylo zjištěno, že lidé cítí v zeleno modré místnosti teplotu o 3 – 4 stupně chladnější než v oranžově zbarvené místnosti, přestože teplota je objektivně v obou případech stejná.